logo

logo

Asansör Seyir Defteri , Asansör Kayıt Defteri Nedir?

 

Asansör Seyir Defteri Nedir?

Asansör seyir defteri her asansör için özel olarak hazırlanmış, asansörün montajından itibaren yapılan tüm işlemlerin kayıt altında tutulduğu defterdir. 

Asansör seyir defteri asansör panosu içerisinde, makina dairesinde özel bir bölümde bulunmalıdır. 

Asansör seyir defterinin giriş sayfasında; bina adı  adresi , asansörün montajını yapan firma gibi genel bilgiler ve Asansörün tekniközellikleri (Asansörün Tipi ,Seri Numarası ,Asansörün Teknik Özellikleri , Asansörün Kapasitesi , Asansörün Hızı ,Kat Durak Adeti ,Kat Numaraları , Kabin Ölçüleri, Kapı ölçüleri,Kuyu dibi yüksekliği, makina dairesi yüksekliği, halat çapları, makina motor bilgileri, elektrik panosu) yer alır.

                                       

Asansör seyir defterinin sonraki sayfalarında ise, bakım personelinin bakım ve arıza için asansörde yaptığı her işlem sonrasında doldurması gereken sayfalar yer alır. Bu sayfaların birer örneği aşağıda gösterilmiştir.

                                        

                                        


Asansörde arıza giderildikten sonra, bakım işlemleri gerçekleştikten sonra, ya da parça değişiminden sonra yetkili teknisyen seyir defterinin ilgili bölümünü doldururur. Yapılan işlemin kısaca tanımlanır, parça değiştirildiyse, ek bir işlem gerektiriyorsa özellikle belirtilir. işlemi yapan yetkili bakım personeli günün tarihini isim soyisim ve imzasını attıktan sonra seyir defterini aldığı şekilde yerine koyar.

Seyir defteri asansöre yapılan işlemlerin ve bakımların takibi açısından büyük önem arz etmektedir.


Asansörün yol açtığı herhangi bir can ve mal kaybı meydana geldiğinde ilk önce seyir defterine başvurulmaktadır. Asansörün bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı, parçaların zamanında değiştirilip değiştirilmediği bilgisi seyir defterinde yer almaktadır. Ayrıca seyir defterinde bakım personeli bilgiside yer aldığı için personelin de ifadesine başvurulmaktadır.

Asansör seyir defterine istenirse, asansör bakım yönetmeliğinden maddeler, iş güvenliği kuralları, bakımda dikkat edilmesi gereken kurallar gibi hatırlatıcı bilgiler de eklenebilmektedir.

Asansör seyir defterleri asansör bakım kuruluşları tarafından matbaa ya da reklam ajanslarına özel olarak yaptırılabildiği gibi hazır defterde kullanılabilmektedir.
Yorum Gönder

0 Yorumlar