logo

logo

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları 


Ülkemizde  elektrikli araçlara olan rağbet gün geçtikçe artmaktadır. 2021 yılında 2849 elektrikli araç satışı gerçekleşmiş ve ülkemizde elektrikli araç sayısı 6000 'i geçmiştir. 

Bu artışın en önemli sebebi elektrikli araç ve batarya teknolojisinin gelişmesi bunların yanı sıra da şarj istasyonu sayısının artmasıdır.

Ülkemizde 2022 ocak ayı itibariyle 3 bin 457 adet şarj istasyonu bulunmaktadır. Bunların 818 tanesi özel olarak elektrikli araç sahipleri tarafından kullanılırken 2 bin 639 tanesi halka açık olarak merkezi noktalarda yer almaktadır.

Otomobil firmalarının yeni ve daha ekonomik elektrikli araç modelleri üretmesi, yerli otomobilin piyasaya çıkmasıyla elektrikli araç sayısı yüksek ivme ile artacak ve şarj istasyonu sayısı daha da artacaktır.

Firmaların kullanıma sunduğu yeni elektrikli araç modelleri incelendiğinde batarya kapasitelerinin çok fazla değişmediği fakat şarj süresinin kısaltıldığı görülmektedir.

Şarj süresinin kısalmasıyla uzun yolculuklar verilen kısa molalarla daha kolay ve mümkün olacaktır. Örneğin 1000 kilometre yoluculuk yapacak bir sürücü 400 kilometre yolculuk yaptıktan sonra  şarj istasyonuna sahip bir dinlenme tesisinde mola verecek , kendisi kısa süreliğine dinlenirken araçta şarj edilecektir. 1000 kilometrelik bir yolculuğu vereceği 2 mola ile tamamlayabilecektir. 

Kısa bir süre içerisinde hemen hemen  tüm dinlenme tesisleri, büyük restoranların otoparklarında yüksek güçlü şarj istasyonları göreceğiz. 

Tüm elektrikli araç kullanıcılarının söylediği gibi "elektrikli araç park edilmez, şarj edilir".


 

Yorum Gönder

0 Yorumlar