logo

logo

Asansör Makina Dairesi Nasıl Olmalıdır ?
Makina Dairesi Nasıl Olmalıdır?

İskan Alamıyoruz?

Müteahhit makina dairesini projeye uygun yapmamış?


Asansör makina dairesi mimari proje ile birlikte tasarlanır. Proje çizimi esnasında makina dairesi yeterlilikleri karşılanmalıdır. Daha sonra yapılacak değişiklikler çok masraflı, meşakatli bazende imkansız olabiliyor.

Makina dairesi yapısal olarak müteahhit firma tarafından uygun olarak tasarlanmalı ve hazırlanmalı daha sonra asansör montajına başlanmalıdır.

Makina Dairesi Müteahhit Firmanın Görevleri:

Asansör makina dairesi kapısıen az 0,6 m genişlikte ve en az 1,8 m yükseklikte olmalıdır. Makina dairesi kapısı makina dairesi içine doğru açılmamalıdır. Açılış yönü dışarı doğru olmalıdır. Ayrıca makina dairesi kapı kiliti dışarıdan kilitlenebilir, içeriden de anahtarsız açılabilir olmalıdır. Makina Dairesi kapısında "Asansör Makina Dairesi",  "Tehlike",  "Yetkili Olmayan Giremez" levhaları mutlaka bulunmalıdır. Makina dairesi kapısı yangına dayanıklı malzemeden yapılmalıdır.

Makina dairesi zemini kaymayan yüzeye sahip olmalıdır. ( şap , baklavalı saç gibi)

Makina Dairesi hava almaya müsait tasarlanmalıdır. Doğal  havalandırma ile havalandırılmalıdır. Dışarıya bakan yüzey bulunmayan , doğal havalandırmanın mümkün olmadığı durumlarda bina içiresine bakan menfez yada klima gibi suni havalandırma sistemi kurulmalıdır.

Makina dairesi içerisinde farklı seviyeler bulunuyorsa ve bu seviyeler arasındaki yükseklik 0.5 metreden büyük ise korkulukları olan merdiven bulunmalıdır.

Makina dairesi çalışma alanı yüksekliği en az 2 metre , geçiş yolu yüksekliği ise en az 1.8 metre olmalıdır.

Makina dairesi asansör dışında başka bir amaç için kullanılmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Örneğin makina dairesinden çatıya ya da başka bir bölüme çıkılmamalıdır.


Yukarıda yazılan özellikleri karşılamayan makina daireleri her zaman problem oluşturmaktadır. 

Makina dairesi yukarıdaki özelliklere sahip değilse iskan(kat mülkiyeti) almanız çok zor olacaktır. 
Yorum Gönder

0 Yorumlar